Zirve Su Arıtma Sistemleri Mersin

Klor Dozajlama Üniteleri

1 2 3 4 5Klor Dozajlama Üniteleri

 

 • Klor dozajlama üniteleri suda mevcut nitrit , demir, mangan gibi oksitlenebilen maddeleri oksitlemek ve hastalık yapıcı bakterileri, virüs,parazitleri ve diğer organizmaları  dezenfekte etmek amacıyla kullanılmaktadır .

  Klor dozaj pompaları, çıkıştaki klor miktarına göre yada üzerindeki manuel ayarlar ile istenen miktarlarda dozaj yapmaktadırlar. 2 Lt/saat kapasiteden 1 m3/saat e kadar ve 2 bar karşı basınçtan 10 bar karşı basınca kadar geniş bir yelpazeye sahiptir.

  Klorlamanın Avantajları

  1. Hastalık yapan bakterilerin etkisiz hale getirilmesi,

  Uygun dozlarda sürekli dozlama ile bakteriyolojik oluşum engellenir.

  1. İstenmeyen organizmaların kontrolü

  Demir ve sülfat bakterilerini uzaklaştırır. Fe bakterisi sudaki Fe ile beslenir. Bunlar koyu kırmızı lekelere ve çeşitli ekipmanlarda paslanmaya sebep olur. Uygun şok klorlama bütün demir bakterilerini öldürür. Bununla birlikte su taşıma ünitesi akışında tekrar ortaya çıkabilir ve sisteme zarar verebilir. Bu durumda klorlamanın periyodik olarak yapılması gerekir. Sülfat bakterileri çürümüş yumurta kokusuna sebep olur.

 • Mineral uzaklaştırma:

Yüksek oranda demir, klor ile sudan uzaklaştırılabilir. klor eklenince çözünmüş demir okside edilir ve kırmızımsı filtre edilebilir hale gelir. Aynı yöntemle hidrojen ve magnezyum sülfit de sudan uzaklaştırılabilir.

 

 

 

 1. Klorlamanın Dezavantajları
 1. Kötü tat ve kokuya sebep olur. Sudaki klor insan ve hayvanlar için zehirli değildir. Bununla birlikte yüksek konsantrasyonda  kötü tat verir.
 2. Dozlama miktarı çok iyi hesaplanmalıdır. Düşük dozlamada suda bakiye (serbest) klor almayacak ve su kirlenmeye açık hale gelecektir. Yüksek dozlamada ise klorun en büyük dezavantajı kanserojen madde olarak kabul edilen THM ‘leri oluşturmasıdır.
 3. Trihalometanlar (THM) organik kimyasallardır ve hümik asitler içeren sularda klor kullanıldığında ortaya çıkarlar. Hümik bileşikler organik maddelerin bozulma, çürümesi ile oluşur. THMler nadir olarak yeraltı sularında da bulunur.


 
Zirve Su Arıtma Sistemleri Mersin


Zirve Arıtım Ticaret ve Pazarlama

İhsaniye Mahallesi Sait Çiftçi Caddesi No:8 Akdeniz / MERSİN Telefon 0 552 226 26 33
Mail: zirve_aritim@hotmail.com
Designed by ilkedesign